Для тривалої служби дорожньої розмітки необхідно дотримуватись певних вимог при її нанесенні та підготовці поверхні дорожнього полотна перед нанесенням ліній дорожньої розмітки. Рекомендована температура повітря та покриття для нанесення розмітки становить 5 – 35 ° С, а вологість не більше 85%. Дорожньо-розмічувальні матеріали (фарба) перед використанням: має бути доведена до однорідного стану. В’язкість фарби регулюється за допомогою розчинника рекомендованого виробником в інструкції із застосування. При нанесенні дорожньої розмітки необхідно провести наступний перелік робіт:
– підготувати поверхню дорожнього покриття;
– нанести попередню розмітку;
– нанести грунтовку (якщо є вимога виробника)
– нанести розмічувальні матеріали, у тому числі й мікрокульки.
Автомобільна дорога перед нанесенням розмітки повинна бути заздалегідь підготовлена. При необхідності повинна бути видалена стара розмітка, виконаний поточний ремонт покриття, заливка тріщин. Дорожнє покриття повинно бути очищене, вимито і бути сухим.
При новому будівництві або реконструкції бетонних покриттів, для підвищення довговічності, рекомендується наносити розмітку починаючи з сьомої доби.
Нанесення попередньої розмітки проводиться вручну або за допомогою спеціального маркера, встановленого на дорожньо-розмічальній машині і включає визначення контрольних точок фіксуючих проектне положення ліній та позначень дорожньої розмітки.
Нанесення попередньої розмітки починається з розмітки осьових ліній, а потім наносяться лінії, що розділяють смуги руху паралельні осьовим.
Грунтовка (за потребою) проводиться відповідно до рекомендацій виробника розмітного матеріалу згідно з інструкцією.
Розмітку фарбою наносять за допомогою спеціальних маркувальних машин методом розпилення відповідно до інструкції з експлуатації машини або трафарету вручну фарборозпилювачем, пензлем або валиком.
Перед початком робіт з нанесення розмітки та після їх закінчення обладнання, резервуари в яких знаходиться фарба, повинні бути чистими та ретельно промиті розчинником, рекомендованим виробником фарби.
Технологічний процес автоматизованого способу нанесення розмітки фарбами складається з наступних етапів:
– підготовки дорожньо-розмічальної машини до роботи;
– ретельного перемішування та отримання потрібної консистенсії фарби;
– завантаження ємності розмічальної машини фарбою;
– завантаження склокульок у спеціальну ємність розмічальної машини;
– нанесення шару грунтовки (якщо є вимога виробника);
– нанесення розмітки фарбою та мікрокульками;
– Витримування технологічної перерви для висихання фарби.
Склокульки під тиском через спеціальну форсунку подаються на поверхню свіжонанесеної лінії розмітки. Нанесення дорожньої розмітки вручну подібно до механізованого способу і включає:
– ретельне перемішування та отримання потрібної консистенсії фарби;
– накладення трафарету ліній та символів розмітки);
– нанесення шару грунтовки (якщо є вимога виробника);
– нанесення розмітки на покриття автодороги;
– наїсіння мікрокульок не менше ніж через 10 секунд після нанесення фарби;
– витримування технологічної перерви для висихання фарби.
Найбільший ефект світлоповертання і найкраще утримування мікросклокульок у складі розмітки досягається, коли поверхня склокульок вільна від маркувального матеріалу, а сама склокулька втиснута в шар розмітки наполовину і більше (але не повністю)
Для дотримання цих основних умов світловідбиття розмір мікрокульок повинен бути обраний відповідно до товщини шару розмітки. Найкращою фракцією щодо довговічності та світлообігу розмітки у складі фарби є склокульки фракції 100 – 600 мкм, так як товщина плівки фарби становить 400 – 600 мкм.
Для найбільш міцного утримування мікросклокульок у шарі розмічального матеріалу поверхню мікросфер обробляють спеціальними складами, що надають гідрофобні властивості. Як аппрет використовують кремнійорганічні сполуки – силани.
Необхідні значення коефіцієнта світлоповернення склокульок досягаються при нанесенні такими способами:
– введенням обсяг розмічального матеріалу у кількості (трохи більше 30 %);
– посипанням поверхні розмітки у кількості (не більше 300 г/м2);
– Одночасним використанням цих двох способів.
Нанесення склокульок на поверхню дорожньої розмітки в автоматизованому режимі проводиться спеціальним пневматичним розподільником у комплекті розмічальних машин.